A kapualj felújítása végéhez közelg.
Múlt héten felkerültek a négy évszakot ábrázoló csempeképek a falra, és mától a Zsolnay eozin baglyok helye sem árválkodik üresen.
A csempeképeket egy művésznő tervezte, miután kutatásokat végzett a szecessziós faliképek témájában. Emlékeim szerint közel nem voltak ennyire színesek és rikítóak a képek, de azért megteszik. Befelé jövet jobbra az első kép a nyarat ábrázolja zavarba ejtően sok virággal. Bal oldalt egy őszi tájkép látható okker árnyalatban egy szarvassal. Kicsit tovább haladva jobbra a tavaszi hegyek sok-sok vízzel, zöld és kék színekben. Balra a második kép egy téli hegységet ábrázol, melyen a kék és a fehér alkot kellemes egységet. Talán ez utóbbi hasonlít legjobban az eredetire, hisz ebből maradt meg a legtöbb csempe. Bár nem olyan, mint amilyenre gyerekkoromból emlékszem, így is varázslatos lett a bejárat.
A baglyok és a fácánok valamint feltehetőleg virágot ábrázoló kis csempék is elfoglalták méltó helyüket. Az utóbbiakból megmaradt pár eredeti darab, így azokat másolták le, hogy minden lyukat ki tudjanak tölteni. A különbség látszik, de elfogadhatóak az utángyártottak is. Mivel a baglyokból egy sem maradt, így azok csak festett gipszképek lettek, nem pedig olajos-zöld eozin csempék.
Mostmár nyugodtan meg lehet tekinteni a ház kapualját, mely ékes bizonyítéka annak a letűnt kornak, amikor még a praktikus egyben szép is volt.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
A házatok bevezető folyosója tényleg kivételes szépség. A felújítás további előnye, hogy sokkal világosabb lett. Gondolom a festés és takarítás miatt. Örülök, hogy megcsinálták
VálaszTörlésKiskorodból emlékszel tényleg még az eredeti állapotra? Én azt hittem, már vagy fél évszázada áll romokban az a folyosó.
Megmentésre érdemes helynek ajánlom a Várkert Bazárt. Valamikor puccos lehetett, de most csak elbarikádolt rom, ráadásul a dunaparti panoráma közepén.
Köszi, majd utána fogok nézni. :)
VálaszTörlés